Giraal en online betalen

Foto: Online betalen

Bij giraal betalen worden geldbedragen tussen bankrekeningen overgeboekt en wordt er dus geen contant geld uitgewisseld. Bij het betalen van bijvoorbeeld een factuur door een overschrijving, krijgt de bank van de debiteur (de ontvanger van de factuur) opdracht om een geldbedrag van de rekening van die debiteur te verplaatsen naar de bank en de rekening van de crediteur (de verzender van de factuur). Ten behoeve van collectieve afspraken over giraal betalen stemt de Betaalvereniging met haar leden de regels en standaarden af voor onderstaande betaalproducten en -diensten. Zij zorgt voor de informatievoorziening en beheert de onderlinge afspraken.

 • Overboeking
  Met een overboeking of overschrijving kan een Nederlandse rekeninghouder geld overboeken van een eigen bankrekening naar een andere bankrekening, van hemzelf of van een ander. De meeste rekeninghouders doen hun overboekingen via internetbankieren maar het kan ook via de post, met papieren formulieren. Lees meer…
 • Europese incasso
  Een rekeninghouder kan een machtiging aan een crediteur (zoals een energiebedrijf) verlenen om bijvoorbeeld maandelijks de energierekening direct van zijn bankrekening te incasseren (af te schrijven). Een machtiging voor een éénmalige Incasso is ook mogelijk, bijvoorbeeld voor een donatie aan een goed doel. Lees meer…
 • Acceptgiro
  Een Acceptgiro is een gestandaardiseerd overschrijvingsformulier dat door een Nederlandse crediteur (zoals een energiebedrijf) van tevoren is ingevuld en dat een debiteur (zoals een klant van het energiebedrijf) alleen nog maar hoeft te ondertekenen en naar zijn bank te sturen om een rekening te betalen (zoals de energierekening). De meeste Acceptgiro’s worden inmiddels via internetbankieren afgehandeld. Acceptgiro is een merk van Currence. Lees meer…
 • iDEAL
  iDEAL is een veilig en efficiënt betaalmiddel om in webwinkels te betalen, via de vertrouwde internetbankieromgeving van de klant. Bij een iDEAL-betaling wordt er een directe, voor de winkelier gegarandeerde overboeking uitgevoerd van de bankrekening van de klant naar de bankrekening van de webwinkelier of zijn betaalinstelling. iDEAL is een merk van Currence.
  Lees verder…
 • FiNBOX
  Bij enkele grote Nederlandse banken kunnen rekeninghouders digitale facturen ontvangen in de FiNBOX van hun internetbankieromgeving. Zo’n digitale factuur kan snel en gemakkelijk betaald worden, zonder dat de rekeninghouder zelf het bedrag, de begunstigde of een betalingskenmerk moet invoeren. Lees meer…
 • Spoedbetaling
  Betaalopdrachten waarbij de begunstigde vrijwel onmiddellijk het bedrag op zijn rekening ontvangt en daarvan door zijn of haar bank uitdrukkelijk op de hoogte wordt gesteld. Lees meer…
 • Overstapservice
  Helpt bij het overstappen van de ene naar de andere bank, onder meer door overboekingen naar de oude rekening automatisch om te leiden naar de nieuwe rekening. Lees meer…